Uwaga

Instytut Politologii zmienia nazwę na INSTYTUT NAUK O POLITYCE I ADMINISTRACJI (od 1 października 2020).

Od 1 października 2020 w wyniku reorganizacji przejmujemy prowadzenie kierunku ADMINISTRACJA.

Więcej informacji można znaleźć pod przyciskiem - kliknij tutaj

Międzynarodowe Centrum Naukowo-Badawcze „Mediterraneum”

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM NAUKOWO-BADAWCZE „MEDITERRANEUM”,

działające w ramach Instytutu Politologii UP w Krakowie, powstało na mocy decyzji władz Uczelni w roku 2011.

Główne tematy badawcze, realizowane także przy współpracy z partnerami zagranicznymi, to: cywilizacja obszaru śródziemnomorskiego; historia myśli politycznej; kraje obszaru Morza Śródziemnego a totalitaryzmy europejskie XX wieku.

Centrum „Mediterraneum” publikuje on-line czasopismo naukowe „Annales Universitatis Pedagogicae Cracoviensis. Studia Mediterranea– The Journal for Research and Studies”.

DYREKTOR MIĘDZYNARODOWEGO CENTRUM NAUKOWO-BADAWCZEGO „MEDITERRANEUM” – dr hab. Stefan BIELAŃSKI, prof. UP jest pracownikiem naukowo-badawczym w Instytucie Politologii UP w Krakowie. Ma na swym koncie szereg publikacji, również w języku włoskim i angielskim, m.in.:La Polonia e lo stalinismo [in:] Memoria d’Europa. Riflessioni su ditatture, autoritarismo, bonapartismo e svolte democratiche (a cura di G. Laschi; Milano 2012); Ideas of Europe in Poland: federalist projects for East and Central Europe (a cura di A. Landuyt; Bologna 2014); La frontiera che cambio` piu` volte. I confini orientali della Polonia in eta` moderna e contemporanea, [in:] Frontiere e immagini d’Europa (a cura di A. Landuyt; Firenze 2014); Federalismo europeo nel pensiero politico italiano del XX secolo, [in:] L’Italia e la cultura europea, Francesco Cesati Editore (Firenze 2015); Il Commento di Konstanty Grzybowski a “Il Principe” di Niccolo` Machiavelli. Saggi e studi (a cura di Wiesław Kozub-Ciembroniewicz, Stefan Bielański, Małgorzata Kiwior-Filo), Księgarnia Akademicka, Kraków 2015.

Dr hab. Stefan BIELAŃSKI, prof. UP jest także kierownikiem projektu: „O racji stanu. Edycja krytyczna pism politycznych Giovanniego Botera (1544-1617). Della ragion di stato libri dieci, Venetia M.D.L.XXXIX” (Narodowy Program Rozwoju Humanistyki 2016. Moduł Uniwersalia 2.2.)

Wrzesień 2020