Przejdź do treści

Czyżyńska Akademia Samorządności

Jedną z form działalności dydaktycznej prowadzonej przez Instytut Politologii UP jest kontynuowana od 2012 roku współpraca z Radą i Zarządem Dzielnicy XIV Czyżyny (Urząd Miasta Krakowa), Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Krakowie i Ośrodkiem Kultury Kraków – Nowa Huta. Celem tej współpracy jest przygotowanie i realizacja projektu pn. „Czyżyńska Akademia Samorządności”, który pierwszą swoją edycję miał w 2012 roku. Projekt skierowany jest do uczniów nowohuckich szkół. Jak w poprzednich edycjach, gimnazjaliści i licealiści uczestniczyli w zajęciach poświęconych tradycjom polskiej samorządności, kompetencjom i zadaniom samorządu terytorialnego, ustrojowi samorządu Miasta Krakowa oraz roli dzielnic w samorządowej strukturze miejskiej.

VII edycja – w 2018 roku Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Krakowie, Rada i Zarząd Dzielnicy XIV Czyżyny wraz z naszym Instytutem zorganizowali kolejną edycję Czyżyńskiej Akademii Samorządności. Nową edycję zainaugurował w dniu 12 października 2018 r. wykład dra Ryszarda Kozioła na temat historii samorządu. Kolejne wykłady wygłosili: doktorantka IP Katarzyna Zielińska – na temat roli samorządu w państwie (29 X); doktorant IP Wojciech Krzysztonek – na temat roli dzielnic w strukturze samorządowej Krakowa (13 XI) oraz wieloletni radny Miasta Krakowa, obecnie wiceprezydent miasta Bogusław Kośmider – na temat struktury samorządowej Krakowa (9 XI). Ponadto po wykładach młodzież miała okazję uczestniczyć w spotkaniach z samorządowcami i posłami: Kazimierzem Barczykiem – radnym Sejmiku Województwa małopolskiego; Ireneuszem Rasiem – posłem na Sejm RP; Małgorzatą Jantos –  radną Miasta Krakowa.

VI edycja – w 2017 roku wykładom prowadzonym przez pracowników i doktorantów Instytutu Politologii towarzyszyły spotkania z praktykami samorządności m. in. z Bogusławem Kośmiderem (Przewodniczący Rady Miasta Krakowa), Ireneuszem Rasiem (poseł na Sejm RP, były radny Krakowa), dr Małgorzatą Jantos (radna Krakowa) oraz Kazimierzem Barczykiem (Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego). Zajęcia dydaktyczne (wykłady, warsztaty) z ramienia Instytutu prowadzili:  dr Ryszard Kozioł (Struktura samorządu terytorialnego Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa), Katarzyna Zielińska (doktorantka IP; Rola, podział i zadania samorządu terytorialnego w państwie) oraz Wojciech Krzysztonek (doktorant IP oraz radny Krakowa, Historia samorządu terytorialnego w Polsce).

V edycja – w 2016 roku wykładom prowadzonym przez pracowników i doktorantów Instytutu Politologii towarzyszyły spotkania z praktykami samorządności m. in. z Bogusławem Kośmiderem (Przewodniczący Rady Miasta Krakowa), Ireneuszem Rasiem (poseł na Sejm RP, były radny Krakowa), dr Małgorzatą Jantos (radna Krakowa). Zajęcia dydaktyczne (wykłady, warsztaty) z ramienia Instytutu prowadzili: prof. dr hab. Andrzej Piasecki (Historia samorządu terytorialnego w Polsce), dr Ryszard Kozioł (Ustrój samorządu Krakowa), Katarzyna Zielińska (doktorantka IP; Rola, podział i zadania samorządu terytorialnego w państwie) oraz Wojciech Krzysztonek (doktorant IP oraz radny Krakowa, Rola dzielnic w strukturze samorządowej Krakowa).

IV edycja – w 2015 roku, jak w poprzednich edycjach, gimnazjaliści i licealiści uczestniczyli w zajęciach poświęconych tradycjom polskiej samorządności, kompetencjom i zadaniom samorządu terytorialnego, ustrojowi samorządu Miasta Krakowa oraz roli dzielnic w samorządowej strukturze miejskiej. Wykładom prowadzonym przez pracowników i doktorantów Instytutu Politologii towarzyszyły spotkania z praktykami samorządności. Zajęcia dydaktyczne (wykłady, warsztaty) odbywały się sali Sejmiku Województwa Małopolskiego.

III edycja  – w 2014 roku, jak w poprzednich edycjach, gimnazjaliści i licealiści uczestniczyli w zajęciach poświęconych tradycjom polskiej samorządności, kompetencjom i zadaniom samorządu terytorialnego, ustrojowi samorządu Miasta Krakowa oraz roli dzielnic w samorządowej strukturze miejskiej. Wykładom prowadzonym przez pracowników i doktorantów Instytutu Politologii towarzyszyły spotkania z praktykami samorządności. Zajęcia dydaktyczne (wykłady, warsztaty) odbywały się w dniach 25 X – 12 XI 2014 r. Wręczenie uczniom dyplomów, potwierdzających uczestnictwo w projekcie, odbyło się 12 XI 2014 r. w sali Sejmiku Województwa Małopolskiego.

II edycja – w dniu 29 listopada 2013 r. zakończyła się II edycja tego programu. W tegorocznej edycji „Czyżyńskiej Akademii Samorządności” ponad osiemdziesięciu gimnazjalistów i licealistów uczestniczyło w zajęciach poświęconych tradycjom polskiej samorządności, kompetencjom i zadaniom samorządu terytorialnego, ustrojowi samorządu Miasta Krakowa oraz roli dzielnic w samorządowej strukturze miejskiej. Wykładom prowadzonym przez pracowników i doktorantów Instytutu Politologii towarzyszyły spotkania z praktykami samorządności: Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem; Przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierzem Barczykiem; byłym radnym Miasta Krakowa, a obecnie posłem na sejm RP Ireneuszem Rasiem. Uczniowie uczestniczyli również w obradach organów samorządowych. Tak jak w roku 2012, zajęcia odbywały się w gościnnych progach naszej Uczelni, w Sali Obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego, Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 oraz w siedzibie Rady Dzielnicy XIV. Końcowym etapem programu był wyjazd młodzieży (uczestników programu) do Warszawy i m.in. wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.

I edycja – w 2012 roku pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu Politologii przygotowali i poprowadzili cykl zajęć z uczniami (wykłady, warsztaty) na temat historii samorządu terytorialnego w Polsce; roli, podziału i zadań samorządu terytorialnego w państwie; ustroju samorządu Krakowa oraz roli dzielnic w strukturze samorządowej Krakowa.

 

Aktualności

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031